Kategoriler
Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu

HUZURSUZ BACAK SENDROMU HAKKINDA

Bu yazımızda huzursuz bacak sendromu nedir? Huzursuz bacak sendromu neden olur? Huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir? Huzursuz bacak sendromu tedavisi nasıl yapılır? Huzursuz bacak sendromu ne iyi gelir? Huzursuz bacak sendromu tedavi edilmezse ne olur? Huzursuz bacak sendromu bitkisel tedavi var mı? Huzursuz bacak sendromu psikolojik mi? Huzursuz bacak ağrısına ne iyi gelir? Huzursuz bacak sendromu maden suyu işe yarar mı? Huzursuz bacak sendromu nasıl geçti? Huzursuz bacak sendromu hangi vitamin eksikliğinden olur? Huzursuz bacak için hangi doktora gitmeliyim? Gibi tüm sorularınızın cevabını vermeye çalışacağız. Hazırsanız haydi başlayalım!

Huzursuz bacak sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu, genellikle dinlenme halindeyken bacaklarda hissedilen ağrı, batma, iğnelenme, karıncalanma, yanma ve sürekli kıpırdatma istediği ile tarif edilen,  kişilerin uykuya dalmasını zorlaştırarak yaşam kalitesini ciddi biçimde bozan bir rahatsızlıktır. Genellikle uykunun hemen öncesi yatakta veya çok fazla sabit kaldığımız uzun uçak ve otobüs seyahatlerinde varlığını hissettirir. Uykuya dalışımızı zorlaştırır ve kalitesiz bir uykuya sebep olur. Halbuki kaliteli bir uykunun ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Uykudayken bedenimiz kendisini onarır ve bizleri ertesi günün sert koşullarına hazırlamaya çalışır. Uykuda bir çok hormon salgılanır ve tüm bu hormonlar (özellikle melatonin) bizleri dinlendirerek günlük yaşantımızda ortaya çıkacak problemlere karşı daha dayanıklı ve üretken olmamızı sağlar.

Huzursuz bir bacaktan çok daha fazlası…

Peki düzgün bir uyku uyumadığımızda ya da uykuya çok geç dalıp yetersiz miktarda uyuduğumuzda ne olur? Ertesi gün sabahına yorgun ve bitkin uyanır ve tüm gün halsiz oluruz. Az uyduğumuz için bir tehlike olduğunu düşünen ve kan şekerimizi her an yüksek tutmak isteyen beynimize karşı koyamaz, sürekli atıştırma isteği yaşar, sık beslenir, kilo alır ve sonuçta bir şekilde bu kısır döngü içinde mutsuz oluruz. Hatta akşam saatlerinde yatağa gittiğimizde hemen dalamayacağımızı düşündüğümüz için kendimizi baskı altında hisseder ve yatağa dahi gitmek istemeyiz. Tüm bunlar huzursuz bacak sendromunun isminin pek de bilinmemesine karşın ne derece potansiyel bir tehdit olabileceğini bizlere gösterir. Huzursuz bacak sendromu toplumda yüzde 10 a yakın bir oranda görülür ki bu da hiç azımsanmayacak bir orandır. Özellikle genç ve erişkin/orta yaş kadınlarda daha yaygın görülür. Kişiler genelde nöroloji ya da psikiyatri bölümlerinden yardım almakta ve ilaç kullanmaktadırlar. Birincil ya da ikincil (herhangi bir hastalığa eşlik eden) sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Sağlıklı bir uyku için mutlaka profesyonel destek alınmalıdır.

Huzursuz bacak sendromu neden olur? Huzursuz bacak sendromu psikolojik mi?

Elbette ki diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi burada da altta yatan birçok farklı neden bulunmaktadır. Bunlardan ilki, kadınlarda görülen demir ve magnezyum eksikliğidir. Dengesiz beslenme, bilinçsiz diyetler, düzensiz, yoğun veya uzun süren adet kanamaları sebebiyle kadınlarda demir eksikliği yaygın şekilde görülebilmektedir. Çoğu zaman demir tedavilerini bir nedenle (kilo alımı, kabızlık, mide sorunları vs.)  yarıda kesen hastalarda ilerleyen yıllarda bacaklardaki sinirlerin harabiyeti sonucu ortaya çıkan ağrı kronik bir hale gelmeye başlamaktadır.

Fibromiyalji, depresyon gibi psikolojik kökenli rahatsızlıkları olan kişilerde huzursuz bacak sendromu görülme oranı daha yüksektir. Bu nedenle hastalığın sebebi psikolojik mi diye de düşünülmektedir. Psikolojik problemlerimizin yansımasını çoğu zaman vücudumuzda maalesef ki birer hastalık olarak görmekteyiz.

Diğer Sebepler…

Önemli diğer sebeplerden biri de laktik asittir. Kişilerin süt ve süt ürünlerine karşı hassasiyeti ve süt ürünlerinin yoğun tüketimi sonucu kaslarda fazlaca biriken laktik asit de huzursuz bacak sendromunun önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Yoğun ve uzun süren egzersiz sonrası bacaklarda biriken laktik asit sağlıklı bir kişiyi bile etkileyecek ve kişinin huzursuz bacak sendromunda olduğu gibi uykuya dalmasını güçleştirebilecek potansiyele sahiptir. Bu nedenle süt ürünlerini (süt, peynir, yoğurt ve türevleri) çok miktarda tüketen insanlarda da huzursuz bacak sendromuna rastlıyoruz. İşin güzel yanı şu ki kliniğimize bu rahatsızlığın tedavisi için gelen hastalarımızın çoğunun beslenmelerinde yaptığımız bu tarz değişiklikler ve akupunktur tedavisi ile dahi çok güzel sonuçlar alıyoruz.

Bunlara ilave olarak, toplumun belki de yüzde 80 inde görülen ve yaşam için, hücrelerimizin enerji üretimi için son derece hayati bir öneme sahip olan Magnezyumun eksikliği de huzursuz bacak sendromunun en önemli nedenlerinden biridir. Biyokimyasal testlerde ölçülen magnezyum değerleri kanda bulunan magnezyumdur ve bu da vücudumuzda bulunan toplam magnezyumun sadece % 2’sidir. Hâlbuki magnezyumun %98’i hücrelerimizin içinde bulunmaktadır ve bu ölçümü hastanelerde ya da sağlık ocaklarında yaptırma imkânımız bulunmuyor. Bu nedenle tahlillerinizdeki magnezyum değerinizden ziyade yaşadığınız problemleri dinleyerek kısa süre içinde bedeninizin magnezyuma ihtiyacı olup olmadığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Hastalarımızın % 80 – 90 ı kullandırdığımız magnezyum tabletlerinden 1 hafta -10 gün sonra ciddi rahatlama yaşıyor. Özellikle akşam saatlerinde alınan 200-400 mg magnezyumun uyku getirici etkisi de olduğu için uykuya dalmayı kolaylaştırıyor.

Tüm bu sebeplerin dışında ikincil sebeplere yani başka bir hastalığa bağlı gelişen huzursuz bacak sendromunun sebepleri ise şunlardır;

 • Eklem romatizması
 • Şeker hastalığı
 • İleri safha böbrek fonksiyon bozuklukları,
 • Parkinson hastalığı,
 • Gebelik
 • Bazı ilaçların yan etkileri

Huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir?

 • Karıncalanma,
 • Yanma,
 • Batma,
 • İğnelenme,
 • Dolgunluk,
 • İstirahatle ortaya çıkan sürekli hareket ettirme duygusu,
 • Kaşıntı,
 • Zonklama
 • Ürperme
 • Seğirme
 • Uyuşma

Bu ve buna benzer şikâyetleriniz varsa mutlaka bu konuda iyi sonuçlar almış hekimlere başvurunuz. Kronik hale gelen ve tedavi edilmemiş bu hastalık, bacaklardaki sinirlere zamanla zarar vererek rahatsızlığınızı kalıcı hale getirebilir.

Huzursuz bacak sendromu tedavisi nasıl yapılır?

Huzursuz bacak sendromuna neden olan etmenlerin ortaya çıkarılması çok önemlidir çünkü tedavi planı buna göre belirlenir. Örneğin primer yani bir hastalığa bağlı olmadan kendiliğinden ortaya çıkmış ise hastalarımıza öncelikle mutlaka şikayetlerini azaltacak bir beslenme planı oluşturuyoruz. Bu beslenme planına göre özellikle kaslarda laktik asit birikimine sebep olabilecek süt ürünlerini azaltmalarını tavsiye ediyoruz. Daha sonra özel testler yardımıyla magnezyum ve demir eksikliklerinin olup olmadığını tespit ediyoruz. Eğer uzun yıllar süregelen bir eksiklik varsa bunlar giderilmeden kişinin şikâyetlerinin tamamen geçmesi çok zordur. Bu mineraller kasların daha sağlıklı kasılıp gevşemesi ve sinirlerin elektriksel iletileri daha sağlık iletmesi için oldukça önemlidir. En kısa sürede eksik olan takviyelerin başlanmasını sağlıyoruz. Diğer yandan kişinin yaptığı bir spor varsa o spora devam etmesini, spor yapmıyorsa en azından yürüyüşlere başlamasını istiyoruz. Yalnız bu yürüyüşleri mümkün olduğunca yatma saatlerine yakın zamanlarda yapmamak gerekiyor çünkü egzersiz sonrası bacaklarda biriken lastik asitin bedenimiz tarafından atılmasına fırsat vermek gerekiyor. Egzersizi geç saatlerde yapmak veya egzersiz sonrası hemen yatmak şikâyetlerinizin artmasına neden olmaktadır.

Akupunktur Tedavisinin Faydaları

Huzursuz bacak sendromunun tedavisi için mutlaka akupunktur tedavisini program kapsamına alıyoruz. Bacaklarımızdan ‘‘meridyen’’ adı verilen enerji kanalları geçmektedir. Bu enerji kanallarındaki tıkanıklıklar veya kopukluklar bacaklardaki ağrıya sebep olan etkenlerdir. Bacakların genel enerji dengesini düzenlemek, tıkanıklıkları çözmek, bazı beden kimyasallarını ve rahatlatıcı/ağrı kesici hormonları devreye sokabilmek için akupunktur, huzursuz bacak sendromunun tedavisine büyük katkı sağlar. Bunun yanı sıra düzenli yapılan ozon tedavisi de vücutta oksijenlenmeyi ciddi biçimde arttırarak oksijensiz ortamda üretilen ve huzursuz bacak sendromunu tetikleyen yoğun laktik asit üretimini ciddi biçimde düşürür. Ozon tedavisi ile bedenin en uç bölgesinde kalan kan damarlarına dahi ciddi biçimde oksijen girişi olur, dolaşım düzenlenir ve uzun süreli kalıcı bir şifa sağlanmış olur. Kliniğimizde huzursuz bacak sendromu tedavisine bütünsel bir yaklaşımla (akupunktur tedavisi, ozon tedavisi, hacamat, kupa, beslenmenin düzenlenmesi, eksik varsa vitamin ve minerallerin takviye edilmesi, varsa temelde yatan psikolojik sorunların çözümü vs.) çok yüksek bir oranda çözüm sağlamaktayız.

Huzursuz bacak sendromu ne iyi gelir? Huzursuz bacak ağrısına ne iyi gelir?

Bir önceki başlığımızda da belirttiğimiz gibi yoğun miktarda laktik asit üretmemize neden olacak ağır spordan uzak durmak, öğlen vakti hafif egzersiz yapmak, B12, magnezyum ve demir gibi kaslar ve sinirler için son derece gerekli vitamin ve mineralleri almak, ozon tedavisi, akupunktur ve kupa/hacamat tedavileri, akşam vakitlerinde özellikle sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğe sahip olan ve gece uykuya daha kolay geçmemizi kolaylaştıracak bitki çayları tüketmek, bol su içmek huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir ya da huzursuz bacak ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna verilecek en iyi yanıttır.

Huzursuz bacak sendromu tedavi edilmezse ne olur?

Huzursuz bacak sendromunun tedavi edilmemesi kısa vadede çok önemli bir soruna neden olmaz. Uykusuz veya daha az uyunarak geçirilen bir gecenin ardından hastalar daha az dinlenmiş ve yorgun kalkarlar. İşlerine odaklanmakta güçlük çekerler. Gün içinde enerji düşüklüğü nedeniyle halsizlik hissedilir. Enerjisi az olan bir insanın beyni bunu algılar ve vücuda ‘‘kan şekerini yükseltmesi ve daha enerjik olunması için’’ sinyaller gönderir. Bu da istemsiz atıştırmalara ve kilo alımına neden olur. Bu bir kısır döngüdür. Melatonin bizleri koruyan, kronik hastalıklardan korunmamızı sağlayan mucizevi bir hormondur.

Bu Hormon Ne zaman Salgılanır

Gece saat 23.00 ile 05.00 arasında salgılanır. Görevi organlarımızın detoksifiye edilmesi, hücre yenilmesi ve onarımıdır. Eğer geç saatlere kadar derin uykuya geçemezseniz maalesef bu hormon salgılanamayacağı için koruyucu ve onarıcı etkilerinden mahrum kalırsınız. İşte tüm bu sebeplerden dolayı siz bu hastalık ile boğuştukça bedeniniz de yıllar içinde tükenmeye ve yaşlanmaya başlar. Demir ve magnezyum eksikliği sonucu bacaklarda periferik nöropati (sinir hasarı) gelişir ve bu hastalık ömür boyu size eşlik etmek için kalıcı bir hasar bırakmıştır. Gece vardiyesinde çalışan ve melatoninin koruyucu etkilerinden faydalanamayan kadınlar üzerinde yapılan çalışmalarda meme kanserine yakalanma oranlarının gece vardiyesinde çalışmayan kadınlara göre yüzde 35 daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu çok ciddi bir orandır. Kliniğimize başvuran hastalar arasında yatağında sürekli bacaklarını kıpırdattığı için eşiyle sorun yaşayan ve bu nedenle yataklarını ayıran hastalar görmekteyiz. Bazen bu durum sosyal açıdan da oldukça can sıkıcı ve rahatsız edici bir boyuta ulaşmaktadır. Sonuç olarak gördüğümüz gibi huzursuz bacak sendromu ilk bakışta belirtileri itibariyle ciddi bir sorun gibi görünmese de uzun dönem sonuçları açısından oldukça can sıkıcı olabilmektedir.

Huzursuz bacak sendromu bitkisel tedavi var mı?

Gece yatmadan birkaç saat önce papatya, nane çayı içmek şikâyetleri rahatlatabilir ve uykuya geçişi kolaylaştırabilir. Ayrıca ev yapımı organik elma sirkesi de sabah ve akşam saatlerinde içme suyuna 1 yemek kaşığı katılarak veya salatalara bolca eklenerek uzun dönemde fayda sağlayabilir. Soğuk sıkım çörek otu yağının da düzenli kullanımı huzursuz bacak sendromunun şikayetlerini azaltabilir. Bunun yanı sıra düzenli kullanım sonucu hindistancevizi yağı, lavanta sabunu, hardal tohumu gibi ürünler de semptomları dindirebilir ancak bunların hiçbiri hastalığın kalıcı çözümü açısından kanıtlanmış değildir.

Huzursuz bacak sendromu maden suyu işe yarar mı?

Maden suyu ülkemizin birçok bölgesinde bolca bulunan bir şifa kaynağıdır. Çok sayıda yararlı mineral içermektedir. Özellikle huzursuz bacak sendromunda şikâyetleri alevlendirebilecek magnezyum, demir gibi eksik minerallerin bu yolla alınması da hastalığın gidişatına katkı sağlayabilir. Günde 2 adet maden suyu rahatlıkla tüketilebilir, daha fazlasına gerek yoktur zira çok miktarda maden suyu tüketmek de böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir. Bu nedenle huzursuz bacak sendromu maden suyu işe yarar mı sorusunun cevabını ‘‘Evet yarayabilir’’ olarak verebiliriz.

Huzursuz bacak sendromu nasıl geçti?

Kliniğimize başvuran hastaların tedaviden aldığı yanıt oldukça yüksektir. Şikâyetler 10. günde belirgin şekilde azalmaya başlar. Gece uykuya dalışlar kolaylaşır. Tedavi planına harfiyen uyan hastalarımızda daha erken sürede sonuç alınabilir. Ozon tedavisi 10 seans olarak 3-4 gün arayla tekrarlanır, dolaşım düzenlenir, beraberinde akupunktur tedavisi uygulanır ve bacaklar rahatlatılır, uyku süresi ve kalitesi artar. Bu esnada hastalarımızın psikolojik yönden desteklenmesi de sağlanır. Bu rahatsızlığa yakalanan ve sorunlar yaşayan hastalar, kliniğimize oldukça umutsuz ve mutsuz olarak gelirler. Ancak yaşadıkları değişim ve ilerleme sonucu büyük bir özgüvenle tedavilerine devam ederek kalıcı şifaya ulaşırlar. Huzursuz bacak sendromu nasıl geçer sorusuna keyifle cevap verebilecek yüzlerce başarı hikâyesine şahitlik etmekteyiz.

Huzursuz bacak sendromu hangi vitamin eksikliğinden olur?

Daha önce de belirttiğimiz gibi özellikle magnezyum, demir ve B12 şikâyetlerini azaltılmasına katkıda bulunabilir. Düzenli ve sürekli kullanım şarttır. Belli aralıklarla testlerin tekrarlanması ve test sonuçlarına göre de dozların ayarlanması gerekir. Vitamin ve mineraller başlığımızda magnezyum, demir ve B12 ye çok daha detaylı değineceğiz. Özetle, bu hastalık hangi vitamin eksikliğinden olur? Sorusunu demir, magnezyum ve B12 olarak cevaplayabiliriz.

Huzursuz bacak için hangi doktora gitmeliyim?

Hastalar ilk etapta ya Nöroloji ya da Psikiyatri bölümlerine yönlendirilmektedir. Bu bölümlerde yapılacak muayene sonucu hastanın ihtiyacına göre (örneğin cipralex) gibi ilaçlara başlanabilir. İlaçlar seratonin ve dopamin gibi bazı hormonların seviyesini arttırıcı etki yapar. İnsan sadece bir fiziki bedenden ibaret değildir. Bu nedenle hastalığı çözmek için sadece rahatsızlığın beden üzerinde yarattığı sorunları çözmek kalıcı bir çözüm sağlamaz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi ozon tedavisi gibi dolaşım sistemini düzenleme üzerine son derece etkin bir tedaviyi kullanmadan, altta yatan mineral eksikliklerini gidermeden, psikolojik sorunları çözmek için psikoterapiden yararlanmadan, akupunktur tedavisi ile mutluluk verici ve gevşetici bazı hormonların daha fazla salgılanmasına katkı sağlamadıktan salt ilaçlarla yapılan tedavi kalıcı bir rahatlama sağlayamamaktadır. Bunu kliniğimize gelen hastalarımızın yaşadıkları tecrübelerden de görmekteyiz. Ayrıca bizi youtube kanalımızdan instagram sayfamızdan ve facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dil Seçin »
WhatsApp chat
Call Now Button